19 Şubat 2017 PazarBankacı Maaşları

Türkiye'nin en gelişmiş sektörlerden bir tanesi olan bankacılık sektöründe çalışanların maaşları bu sektöre yeni giriş yapacaklar için en önemli unsudur. Bankacı maaşları ne kadar? Sorusuna bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız. Çalışan sayısının oldukça yüksek olduğu bankacılık sektöründe her zaman iş olanakları bulunmaktadır. Bu sektörde yetişen elemanların alacakları maaşlar çalıştıkları kuruma ve çalışma potansiyellerine göre değişiklik göstermektedir. Sektördeki her banka kendi politikası çerçevesinde çalışanlarına maaş ödemektedir. Ancak kamu bankalarında çalışmakta olan kişilerin maaşları genel itibariyle özel sektörde çalışan bankacılardan daha yüksektir. Bankalarda işe girerken ilk başta yüksek maaşlar söz konusu olmazken, zaman içerisinde pozisyonu yükseldikçe çalışan maaşlarının ciddi oranda arttığı görülmektedir. Gösterilen performanslar ve alınan terfiler maaşların artışındaki en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bankacılık sektörüne sıfırdan başlamış olan bir kişinin her zaman yükselme şansı bulunmaktadır.

Bankacı Maaşları Ortalaması


Asgari ücretteki artışla beraber en alt seviyede bir bankacının maaşı da 1400 lira seviyelerine yükselmiştir. Bazı bankalarda en alt seviye çalışan maaşları 1500 lira seviyelerinden başlamaktadır. Genel itibariyle bankacılık maaşları yıllık % 10 gibi bir artış göstermektedir. Bazı özel bankalar ortalamanın dışına çıkarak, kamu bankalarından bile daha yüksek maaşları çalışanlarına vermektedirler. Özellikle elde edilen kar marjlarını çalışanlarıyla paylaşmayı seçen bankalar, personellerine avantajlı maaş koşulları sunmaktadırlar. Bu gibi durumlarda en alt seviye maaşlar 1700 lira civarına yükselebilmektedir. Tüm bu durumları hesaba katarak bir ortalama bankacı maaşları 1750 lira gibi bir rakamdan başlamakta ve kademesine göre 21 bin lira gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Bankalarda Bireysel Müşteri Temsilcileri Maaşları

Bankalarda çalışan en alt seviye görevliler gişe memurlarıdır. Gişe memurları genel itibariyle 1500 lira ile 2000 lira arasında değişen maaş oranlarına sahiptirler. Bireysel müşteri temsilcileri ise gişe görevlisi maaşlarından 200 ile 250 lira daha fazla maaş almaktadır. Kimi bankalarda bu rakamlar daha da yükselerek 600 ile 800 lira arasında farklara kadar çıkabilmektedir.

Banka Müfettiş, İç denetçi, Uzman Yardımcısı Maaşları


Banka müfettişi, iç denetmen, uzman yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışan kişiler 2.600 lira ile 6.100 lira arasında değişen rakamlarda maaş almaktadır. Bir bankacının bu pozisyona ulaşabilmesi için yoğun bir performans göstermesi gerekmektedir.

Banka Şube Müdürü Maaşları

Bankalarda şube müdürleri, bölge ve şube koordinatörlerinden sonraki en yüksek maaşları almaktadırlar. Şube müdürü olarak bankalarda çalışan kişiler genellikle 7.100 lira ile 15.200 lira gibi rakamlarda değişen maaş oranlarına sahiptirler.

Bankacılıkta Bölge ve Şube Koordinatörü Maaşları

Bankacılıkta alınabilecek en yüksek maaşları bölge ve şube koordinatörleri almaktadırlar. Bu pozisyonda çalışan bir personel 16 bin lira ile 22 bin lira arasında değişen maaş rakamları alabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder