10 Haziran 2016 Cuma

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI VERGİYE TABİ OLACAK
İnternet üzerinden ürün tanıtımı ve satışı yapanlar yeni gelecek olan düzenlemelerle birlikte vergi ödemek zorunda kalacaklar. Sosyal paylaşım siteleri için açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yasadaki boşlukların en kısa süre içerisinde ortadan kaldırılacağını belirtti.
Günümüzde artan internet kullanım oranları nedeniyle pek çok firma ve takipçi sayısı çok olan birçok kişi internet hesapları üzerinden tanıtım ve ürün satışı yapmaktadır. Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bu siteler hakkında vergi alınmamasından ötürü birçok haber yapılmış ve Gelir İdaresi Başkanlığına pek çok şikayet olduğu haberleri çıkmıştı. Birçok internet kullanıcısı siteler üzerinden veya sosyal medya hesapları üzerinden takipçi sayılarını arttırarak bu mecraları ticaret yapmak için kullanmaktadır. Reklam kapasitesi de çok fazla olan bu hesapların takipçi sayılarına oranlı olarak günlük 2 bin lirayı bulabilen fiyatlar aldıkları biliniyor.
ELEKTRONİK ORTAMDA VERGİLENDİRME
Bu tip sosyal paylaşım siteleri hakkında açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, kanunlarda boşluklar olduğunu ve elektronik ortamda yapılan ticari faaliyetlerle ilgili en kısa süre içerisinde yeni yasalar çıkarılacağını belirtti. Yeni yapılacak olan Vergi Usul Kanunu’nda internet üzerinden yapılan reklam, satış gibi faaliyetlerin vergilendirilmesiyle ilgili yeni düzenlemelere gidileceğini söyledi. Bakan Ağbal, Elektronik ortamları artık iş yeri sayacaklarını ve oradan bir gelir elde edilmesi durumunda bu kişilerin vergi mükellefi olacaklarını söyledi. Her kim olursa olsun, elektronik ortamda yaptığı bir iş üzerinden gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefi sayılacaktır, dedi. Maliye Bakanı Ağbal, konuyla ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılması hususunda çalışmaların başladığını sözlerine ekledi.
TÜM KAZANÇLAR VERGİLENDİRİLECEK
Sadece satış yapan sitelerin değil, reklam yayınlayıp para kazanan sitelerinde vergi mükellefi sıfatına gireceğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, günde bazen onlarca reklam paylaşan sitelerin olduğunu ve bunların günlük gelirlerinin oldukça yüksek olduğunu söyledi. Birçok kişinin güzel bir yazı okumak, hoş bir resme bakmak, video izlemek için girdiği sitelerdeki internet fenomenlerinin bu ziyaretçiler üzerinden binlerce lira kazandığını belirtti. Bu kazançlarının tamamının yeni çıkacak olan düzenlemeler doğrultusunda vergiye tabii tutulacağını ve bunun için sıkı bir çalışma yürüteceklerini söyleyen Maliye Bakanı, yasal açıkları kapatacaklarını sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder