10 Haziran 2016 Cuma

İRAN HURMASININ FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI
Ramazan sofralarının vazgeçilme ürünleri arasında yer alan ve besleyici özellikleriyle bilinen hurma meyvesinin fiyatı iki kat artış gösterdi. İran’a ambargonun kalkmasının ardından AB ülkelerine yüksek satış yapılan hurmanın fiyatı arttı.
Ramazanda geleneksel ürünlerden birisi olan ve hemen her sofrada bulunan, besleyici özelliği yüksek hurmaların bu ramazan ayındaki fiyatları ikiye katladı. İran ambargosu kalkınca AB ülkelerine satışı ciddi oranda artan hurmanın fiyatları yükselişe geçti. Geçen yıl kilogram fiyatı 7 ila 8 lira arasında olan hurmanın bu yıl ki fiyatları 12 ila 15 lira arasında değişiyor.
HURMA ÜRETİMİNDE İRAN İLK SIRADA
Ramazan dönemlerinde tüm sofralarda görmeye alışık olduğumuz hurma, oldukça besleyici ve lezzetli bir ürün. Oruç tutan bünyelere bu besleyici özelliği sayesinde pek çok katkı yaptığı bilinen hurma doktorlar tarafından da iftar sofralarında tüketilmesi tavsiye edilen ürünler arasında yer alıyor. Hurma üretiminde dünyada ilk sırada yer alan İran AB ülkelerinin uygulamış olduğu ambargonun kalkmasıyla birlikte hurma satışlarını ciddi oranda arttırdı. Avrupa ülkelerinde tatlı ve pasta yapımında doğal şeker olarak kullanım gösteren hurmaya talebin yoğun olması bu seneki hurma fiyatlarına yansıdı. Dar gelirli aileler için cep yakan bir fiyata ulaşan hurmanın bu ramazanda daha az miktarda tüketileceği ön görülüyor.
HURMA FİYATINA TEPKİ
İTO (İzmir Ticaret Odası) Yönetim Kurulu Üyelerinden Bekir Şahiner yaptığı açıklamada tüketicilerin hurmanın fiyatına tepki gösterdiğini belirtti. Şahiner, oldukça pahalı olan Kudüs ve Tunus hurmalarının kilogram fiyatlarının 45 ila 60 lira arasında değiştiğini, en yüksek fiyatlı hurmanınsa hacı hurması olduğunu belirtiyor. Peygamber tarafından mübarek kılınan hacı hurması hem manevi değeri yüksek olduğundan, hem de bölgede ağaç sayısının azlığından ötürü kilosu 100 ila 130 lira arasından satılıyor. En uygun hurmayı İran’dan aldıklarını belirten Şahiner, geçen yıl 7 ila 8 lira aralığında olan hurma ambargonun kalkmasıyla birlikte AB ülkelerine satışı yüksek oranda yapılan ürünler arasına girdi, bu durumda hurmanın fiyatını yükseltti, dedi. Yumuşak olan İran hurması hem bu özelliği hem de uygun fiyatı nedeniyle çok satılan ürünler arasındaydı diye belirten İTO yönetim kurulu üyesi Şahiner, bu yıl fiyatının ikiye katlamasından ötürü satış rakamlarının yüksek olması yönünde umutlarının olmadığını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder